Ako odhaliť klamstvo.

Autor: Michal Lendvorsky | 3.2.2016 o 13:54 | (upravené 4.2.2016 o 13:43) Karma článku: 7,18 | Prečítané:  3027x

Ako zistiť či nám niekto klame ? Chcete vedieť pravdu ? V nasledujúcom článku zistíte varovné signály klamstva.  

Klamstvo počujeme každý deň v priemere 10 až 200 krát. Už od nepamäti sa ľudia snažili zistiť kto klame, či už mučením, polygrafmi, skrz krvný tlak, monitorovanie frekvencie dýchania, analyzátory stresu, detektor očí, skenery mozgu, atď. Bohužiaľ väčšina týchto zariadení sa dala oklamať dôraznejším tréningom a nedalo sa na ne stopercentne spoľahnúť.  Klamstvo sa dá odhaliť aj jednoduchšie. Každý z nás klame, ale niekto klame lepšie a niekto horšie. Každé klamstvo má rovnaké znaky a techniky  na ktoré sa dá prísť. Na toto sa používa veda orientovaná na komunikáciu( verbálna, neverbálna). Z psychologického pohľadu klameme aj sami seba, aby sme si mysleli, že pôsobíme lepšie ako v skutočnosti tzn. zapájame fantáziu  osoby ktorou by sme radi boli, radšej ako  byť osobou ktorou naozaj sme.

Klamanie je kooperatívne konanie tzn. že lož nemá moc len vďaka tomu, že ju niekto vysloví, ale kvôli tomu, že ste ochotní jej uveriť. To znamená- aby vás niekto mohol oklamať najprv ste mu museli uveriť. Každopádne nie každé klamstvo ubližuje tzv. „biele klamstvá“. Niekedy klameme  kvôli spoločenskej dôstojnosti, možno kvôli udržaniu tajomstva, priateľstva  a ďalšie. Príklady „pekná pesnička“, „ v tých rifliach nie si tučná“, „prepáč nevšimol som si tvoju sms“.

Cudzincom klameme tri krát viac v prvých desiatich minútach stretnutia. Cudzím klameme častejšie než kolegom, extroverti klamú viac ako introverti, muži klamú osem krát viac o sebe ako o iných ľuďoch ,ženy klamú častejšie, aby chránili iných, priemerný manželský pár si klame v priemere v  každej 10tej  interakcií, v nemanželskom zväzku sa klame  pri každej 3tej interakcii. Paradoxom je, že sme proti klamaniu, ale po tajnosti to aj tak robíme. Toto je normálne, pretože naša spoločnosť to schvaľuje už mnoho a mnoho stoviek storočí a je to súčasť našej kultúry. Politici, športovci( Lance Armstrong), reklamy, média atď. Malé deti predstierajú plač, potom prestanú, počkajú pozrú sa kto prichádza a potom plačú ďalej. Jednoročné sa naučia pravdu zatajovať. Dvojročné blafujú. Päťročné manipulujú lichôtkami. Deväťroční sú majstri ututlávania. Počas vysokej školy študenti klamú matke pri každej piatej interakcií. Pri zamestnaní sa nám otvára svet prepchaný spamom, falošnými digitálnymi priateľmi, straníckymi médiami, falošnými predajcami.

Ako tomu predísť ?  Vyškolení odhaľovači lži vedia odhaliť pravdu až s 90 percentnou úspešnosťou.  Ostatní vedia prísť iba na 54 percent klamstiev. Teraz vám ukážem znaky  ktoré vám udávajú znamenie, že dotyčná osoba klame.            

 • Pri komunikácií používa dištancovanie sa od danej osoby napr. s „dotyčnou" osobou som nemal nikdy nič spoločné, s „tou" ženou som nič nemal, klamár sa podvedomky dištancuje od danej osoby a najradšej by prešiel na inú tému. Kebyže sa spýtate vraha, ktorý je neodhalený   na názor či by súhlasil s trestom smrti, alebo by bol radšej zhovievavý, voči odsúdenému, rozhodol by sa pre miernejší trest a to hlavne preto, lebo v podvedomí vie, že vinníkom je on. 
 •  Myslíte si že klamár sa počas lži vrtí,hýbe a myká časťami tela ako znak nervozity ? NIE, PRAVDA  je, že klamár má hornú časť tela často krát stuhnutú/ napätú.
 • Myslíte si, že klamár sa vám nepozerá do očí? NIE, klamár sa vám do očí pozerá viac ako obvykle, aby vás presvedčil, že to čo hovorí je pravda.  
 • Postupne stíši hlas, alebo hovorí hlbším hlasom/ zmena tónu hlasu.. Robí trhané a kŕčovité pohyby, alebo sa pozrie niekde a potom sa trhnutím na vás pozrie, ako uistenie toho, že klamstvo ktoré vám hovorí mu veríte.
 • Dotyčná osoba vám povie vo svojom príbehu veľa vymyslených detailov, hovorí v chronologickom slede ( postupne zaradom- bol som v obchode potom v kine po kine som išiel domov ) .
 • Keď sa dotyčnej osoby spýtate na ďalšie detaily používa dlhšie pauzy medzi slovami/tým ako hovorí. Je to kvôli tomu, že rozmýšľa čo povie keďže daný príbeh je vymyslený. Keď sa spýtate na istú časť príbehu po istom časovom slede nevie vám hneď odpovedať, lebo rozmýšľa nad tým čo vám predtým povedal resp. vymyslel si.  
 • Používa negatívny jazyk  napr -  prepáč vybil sa mi mobil, je to šrot. Mám toho strašne  veľa dnes to nestíham. Uvidím či to budem stíhať dnes.Kamarátke je zle tak s ňou musím zostať dnes.
 • Pozerá sa očami do pravého horného rohu – to znamená, že si vymýšľa príbeh, alebo v hlave vizuálne zobrazuje niečo čo je nepravdivé. To platí pre pravákov u ľavákov je to presne naopak.  
 • Povie áno, ale krúti hlavou nie. Jemne pokrčí jedným ramenom  pri tom ako hovorí klamstvo.   
 • Počas klamstva nám často špičky nôh smerujú na druhú stranu od danej osoby, ako keby sme chceli od nej uniknúť, keďže daná téma je nám nepríjemná.
 • Podvodník si veľa krát prekríži ruky cez hrudník, alebo dá nejaký predmet pred seba(káva, kniha)  na vytvorenie prekážky pred druhou osobou.
 • Šuchanie prednej časti čela, alebo poškrabanie zadnej, prednej časti krku – znak nervozity.  Škrabkaním po tele sa ukľudňujeme, vychádza to z toho, že keď sme boli malí mama nás škrabkala a hladkala, aby sme neplakali a boli kľudnejší. 

Tieto všetky spomenuté znaky sú len možnými prejavmi klamstva, ale nedokazujú klamstvo. Sú to varovné prsty a čím viac varovných prstov nájdete, tým je väčšia pravdepodobnosť, že dotyčná osoba vám naozaj klame. Nato, aby ste vedeli posúdiť zmenu správania osoby ktorá vám klame musíte vedieť jej baseline( ako sa správa osoba, keď nie je pod stresom a keď je uvoľnená napr – často sa bežne škrabe po zadnej časti krku, vzniká z toho zvyk a preto keď to potom osoba urobí pri bežnej konverzácií nedá sa to brať ako znak nervozity.  

Bolo dokázané, že dievčatá ktoré majú výchovu v detstve bez otca sú v dospelosti voči mužom viac nedôverčivé, ako tie ktoré otca v detstve mali. Informácie poskytnuté v úvode sú štatistické tzn. niekto klame menej niekto viac. Niektoré klamstvá sú také malé, že si ich ani neuvedomujeme – Áno šéf, hneď idem nato. Prepáč, nevšimol som si to , atď. Intenzita klamstva vychádza aj z výchovy v detstve. Niektorí rodičia si klamú bežne  a dieťa si potom myslí, že klamať je v poriadku. Iný rodičia sú až príliš autoritatívny a za všetko čo dieťa spraví je vždy potrestané. Ono potom nemá na výber a radšej klame svojim rodičom, lebo vie, že ak sa prizná čaká ho trest. Poskytnuté informácie nie sú určené na manipuláciu ľudí, ale na podporenie morálky a lojálnosti. Ak spojíte vedu poznania klamstva s umením rozoznať lož, prestanete podporovať lož.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?