Sú iba Slováci naozaj takí negatívni?

Autor: Michal Lendvorsky | 22.2.2016 o 14:00 | (upravené 23.2.2016 o 10:33) Karma článku: 4,00 | Prečítané:  888x

Sú Slováci skutočne takí negatívni? Alebo je to len fáma, ktorú si iba myslíme? V nasledujúcom článku sa dozviete viac o negativizme a kritike.      

Počúvame to často, naše školstvo je hrozné, šéf v práci je neznesiteľný a o politike už ani nehovoriac. Keď sa prejdete cez obchodné centrum vidieť plno ľudí, ktorí majú znechutený výraz tváre a úsmev je u niektorých neznámy pojem. Sú krajiny, v ktorých ľudia žijú v totálnej chudobe, no úsmev na tvári im nechýba a dokonca sa zdajú byť šťastnejšími. Títo ľudia sa predovšetkým tešia z denných maličkostí. Avšak v Európe Slovensko nie je žiadnou raritou a veci ako závisť, negativita, príliš veľká kritika je viac menej bežné správanie. Aj keď podľa mňa je kritika, ktorá vyjadruje, buď  nejaký subjektívny názor, alebo kritika niekoho kto má zlý deň a potrebuje si len niečo dokázať, či pohádať sa. Čo to zahŕňa?

  • Negatívne nastavenie spoločnosti – Je normálne, keď niekoho stretnete a spýtate sa ho ako sa má, že sa vám začne sťažovať alebo odpovie, dá sa to. Ak by vám odpovedal, že sa má úplne skvele a úžasne pravdepodobne by ste boli prekvapený, či dokonca začali pochybovať či je v poriadku. Resp. začali by ste mu závidieť, lebo sa má lepšie ako vy.  Možno by ste mu nezávideli navonok, ale v podvedomí a začali by ste používať pre vás zaužívanú negatívnu  racionalizáciu typu, dosiahol to lebo jeho rodičia sú bohatí, lebo je podvodník, lebo sa pchá do zadku, atď. ( pokiaľ sa to nejakým spôsobom nedotýka  vás a vašich blízkych, tak to nie je vaša starosť a radšej sústreďte svoju energiu na seba a svoje okolie). Je  to hlavne vaša sebaochrana, aby ste sa  necítili tak zle vo svojom živote, lebo vaše potreby, či už „zabudnuté“ ciele ste neboli schopný dosiahnuť. Zhodiť ho je lepšie, ako uznať, že ste veci mohli spraviť lepšie. Toto by však bolo pre vás bolestivé sebapriznanie. „Ľudia spravia viac, aby sa vyhli bolesti, ako získali skutočné potešenie“.    

Dôležitá je objektívna kritika - hlavne udržiavať spätnú väzbu v čomkoľvek, čo robíte. Ak stratíte spätnú väzbu, stratíte pojem reality v tom čo robíte. Resp. čo robíte dobre, čo zle.

  • Subjektívna kritika  – Ústna  alebo v písanej forme, ktorá vyjadruje autentický názor na danú tému,  resp. to čo sa danej osobe nepáči. Bohužiaľ, tejto kritike sa vyhýba veľa ľudí, ktorá však v konečnom dôsledku nie je na škodu,  napr.:  firmy, organizácie, združenia , politici. Môže slúžiť ako analýza toho, čo treba zlepšiť, čo zákazník alebo volič skutočne chce  – aktívna spätná väzba potrieb.  
  • Nesubjektívna  kritika – Ústna alebo v písanej forme, ktorá nevyjadruje určitý názor na danú tému, ale je priamym odrazom toho, ako sa niekto cíti sám vo vnútri. Tzn. bezdôvodné ponižovanie, urážanie, vysmievanie, zameriavanie sa na kritiku, ktorá nijako nesúvisí s témou a podobné znaky. Vo väčšine prípadov títo navonok mrzutí ľudia sú vo vnútri nešťastní a týmto aktom sa necítia až tak zle, resp. keď dávajú niekoho konštantne „dole“.

Potom sú ľudia ktorí sú tzv. „ negáči “, ktorých konštantné negatívne zmýšľanie sa snažili zmeniť ich blízky a iní, avšak dobre vieme, že toto nikdy nefunguje, pokiaľ sa skutočne nechcú zmeniť sami . Známe príslovie - dá sa vidieť pohár z dvoch strán, buď na pol plný alebo, na pol prázdny. Podľa mňa je najlepšie vidieť pohár na pol plný, avšak byť si vedomý toho, že nie je plný, tzn.  myslieť pozitívne avšak nestratiť kontakt s realitou a subjektívnou kritikou, na základe ktorej sa dá zlepšovať. „Môžeš ignorovať realitu avšak nemôžeš ignorovať dôsledky,  ktoré z toho nastanú “. Ten kto ide na aute,  ktoré má skoro prázdnu nádrž to síce môže ignorovať, avšak konečného dôsledku sa nevyhne, ktorý bude, že čoskoro zastane.           

 

 

     

     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?