Analýza klamstva Róberta Fica v predvolebnej diskusii

Autor: Michal Lendvorsky | 2.3.2016 o 10:00 | Karma článku: 8,00 | Prečítané:  1732x

V  predvolebnej diskusii som zanalyzoval varovné signály klamstva Róberta Fica. Ktoré to sú, zistíte v nasledujúcom článku.  

Analyzovaná predvolebná diskusia bola sprostredkovaná cez TV Markíza. Moderátor sa opýtal Fica nepríjemnú otázku, či údajnými číslami o zamestnanosti nezavádza svojich voličov.  Túto analýzu som spravil objektívne a poukazuje čisto na varovné signály klamstva. Varovné signály sú častokrát JEMNÉ a nie okaté, keďže na nepríjemné otázky naše telo reaguje skrz podvedomie, ktoré sa odzrkadľuje aj na reči tela – základné znaky  a techniky ako odhaliť klamstvo nájdete aj tu http://lendvorsky.blog.sme.sk/c/400449/ako-odhalit-klamstvo.html .

Analýza sa skladá sa z nasledovných častí :

1. Úvod

V úvode keď Fico poukazuje na to, ako sa mu podarilo zvýšiť zamestnanosť sa popritom jemne usmieva čo znamená, že daná téma je mu príjemná,  informácie o ktorých hovorí mu hladia ego, resp. je na ne pyšný a považuje to za svoje zásluhy (viď. fotka nižšie).

2. Odhalenie nových faktov

Po tom ako moderátor uviedol zistené fakty, ktoré odhaľujú nižšie čísla zamestnanosti, ako tvrdí Fico, je okamžite z jeho výrazu tváre vidieť, že informácie zistené moderátorom nie sú pre neho príjemné. Najlepšie to podčiarkuje analyzované video (začína od 41 sekundy). Varovný signál  - výraz tváre (viď. fotka nižšie).

3. Ignorovanie faktov

Po tom ako moderátor povedal zistené údaje Ficovi, téma mu začala byť nepríjemná a nechce naďalej počúvať moderátora a nenechá ho dopovedať otázku. Odhaleným klamárom je téma  nepríjemná a preto nechcú, aby sa daná téma naďalej rozoberala a chcú tému čo najskôr zmeniť, nepočúvať ju a prejsť na inú.  Varovný signál – odmietanie počúvať druhú stranu.  

4. Zmena témy

Ďalej v rozhovore jemne zmení tému a začne poukazovať/ hovoriť opäť svoje pozitívum celej situácie (klesla miera zamestnanosti a to je „dôležité". Potom sa už zameriava na ich budúcu víziu zamestanosti.) Toto robí mnoho politikov. Človek, ktorý má pravdu sa danej téme nevyhýba a je ochotný ju riešiť, či spoločne zistiť nové fakty, ktoré dokážu, že mal  pravdu. Varovný signál  - zmena témy.

5. Nejasná odpoveď

Na konci sa moderátor znova opýtal, či si Fico nezapočítal do údajnej zamestnanosti aj čísla ľudí, ktorí pracujú v zahraničí. Jeho odpoveď bola citujem „odpovedal som na vašu otázku úplne presne". Tvrdí, že na otázku odpovedal „úplne presne" , avšak týmto slovným spojením sa snaží iba presvedčiť voličov, že odpovedal dostatočne. Ľudia, ktorí hovoria pravdu sa neboja objasniť fakty a odpovedajú priamo bez nejasných odpovedí. Varovný signál  - neurčitá odpoveď.

Zanalyzované video malo dĺžku 2:06. Táto analýza poukazuje iba na varovné signály klamstva, ale  samotné klamstvo nedokazuje. Avšak čím viac varovných signálov nájdete tým je väčšia pravdepodobnosť, že dotyčná osoba vám naozaj klame. Toto video bolo pomerne krátke a poukazujem v ňom na 4 „varovné prsty". Každopádne názor, či Róbert Fico naozaj klamal už nechám na každom z vás. Podobné ťahy používa mnoho politikov. Video som použil z Facebookovej stránky Denníka N. Video bolo zverejnené dňa 29.02.2016 (viď. nasledovný odkaz ).                                                            https://www.facebook.com/projektn.sk/?ref=ts&fref=ts)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?