Body language - čo všetko o nás prezrádza spodná časť tela

Autor: Michal Lendvorsky | 30.3.2016 o 12:00 | Karma článku: 4,86 | Prečítané:  1995x

Spodná časť tela nám prezrádza o ľuďoch viac, ako by ste možno čakali. Signály a znaky reči tela sú zobrazené v nasledujúcom článku.      

Jedna z najviac presných signálov reči tela sú nohy, resp. spodná časť tela. Signály vysielané cez  spodnú časť tela nám môžu byť veľmi užitočné, ak ich vieme zachytiť. Hoci nám poskytujú menej informácií ako ruky, ktoré  sú najexpresívnejšou časťou reči tela, spodná časť tela nám odhaľuje skutočné (nie veľakrát predstierané) úmysly. Avšak je niekoľko kultúrnych faktorov a ľudských návykov, ktoré ovplyvňujú tieto pohyby. Tieto kultúrne rozdiely, či návyky  je dôležité brať na vedomie a vykonať, tzv. baseline- jednoducho povedané, ako sa správa jednotlivec, keď je v neutrálnom stave a následne to porovnať zo zmenou správania a rečou tela. Pohlavie je jedným  z najčastejších rozdielov reči tela. Kvôli kultúrnym rozdielom  ženy a muži sedia často veľmi rozdielne. Počas sedenia majú nohy roztiahnuté od seba oveľa častejšie muži ako ženy a aj v spoločnosti je  to tak viac akceptované. Naopak  ženy aj z časti kvôli výchove a oblečeniu  sedia z nohami bližšie pri sebe (prípadne prekríženými nohami). Kvôli kultúrnym rozdielom treba preto brať do úvahy aj vek, výchovu a minulosť, keď vyhodnocujeme pozíciu nôh. Keď sedíme, predovšetkým dlhšie, vystriedame viac rozličných pozícií nôh. Toto  jednoducho súvisí s fyzickým komfortom. Jednoducho nie je to vždy  prepojené iba zo špecifickou náladou, či nejakým signálom. Vo všeobecnosti by napríklad prekrížené nohy mali byť  porovnávané spoločne aj s inými časťami tela. Nefunguje to tak, že niekto spraví určitý pohyb a hneď to znamená, že sa musí automaticky cítiť istým spôsobom. Preto reč tela treba brať ako  komplexný celok zo všetkými jej prvkami. Napr. prekrížené ruky a nohy nám indikujú viac ako len samotné prekrížené nohy (uzavretosť, nízke sebavedomie, atď.) Dokonca aj teplota môže ovplyvniť pozíciu nôh a rúk, keď je nám napríklad zima. A opäť toto má viac súvis s fyzickým komfortom než so skrytými neverbálnymi znameniami.    

Smerovanie nôh

Dobrým indikátorom o koho alebo čo majú ľudia skutočný záujem odhaľuje smer, na ktorý sú vytočené ich nohy spolu s kolenami smerujúcimi k osobe ktorej venujú svoju pozornosť a záujem. Ľudia majú jednoducho tendenciu byť vytočený v tom smere (zvyčajne sa to týka celého tela). Viď. fotka v pravo. 

Stiahnuté gestá

Nohy stlačené ku sebe sú typické hlavne pre ženy a zriedkavejšie pre mužov. Toto zobrazuje zdvorilosť a formálnosť. Prekrížené nohy sú vo všeobecnosti považované za negatívne, úzkostlivé a obranné znamenie. Taktiež je to znakom vytvárania si bariéry či jasného nesúhlasu. Toto je v istej miere pravdivé, ale znova toto je typická pozícia počas sedenia pre ženy  vyjadrujúca formálnosť. Táto pozícia nôh je komfortná pre mnoho ľudí,  a preto to nemusí automaticky znamenať nesúhlas, či nepohodlie.  Prekrížené nohy pri členkoch je často zaužívaná pozícia ktorá naznačuje otvorenosť, ale s určitou rezervou. Napäté prekrížené nohy,  hoci by sme mali brať na vedomie aj ostatné signály reči tela, znamenajú nepohodlie, strach, úzkosť či nervozitu. Toto je dosť extrémny signál a rozhodne by nemal byť ignorovaný, keď ho spozorujete u jedincov. Viď. koláž nižšie ( fotky idú v poradí podľa zvýraznených slov). 

Gestá otvorenosti

Nohy od seba zvyčajne znamenajú otvorenosť a akceptovateľnosť , ale  znova treba brať do úvahy napr. pohlavie, prostredie. Nohy roztiahnuté od seba sú prevažne zaužívané u mužov, hoci kvôli móde a oblečeniu môžete toto gesto veľakrát vidieť aj u mladých žien. V minulosti bolo u žien toto gesto vnímané  negatívne pretože ho používali iba muži. Vo všeobecnosti je to prejavom sebavedomia, asertivity a v krajných prípadoch agresie. Na rande je to signálom flirtovania, ktorým chcú muži zapôsobiť, ako sebavedomí samci. Viď. fotka v pravo. 

Zmena pozícií

Prekrižovanie, neprekrižovanie či pravidelná zmena smeru nôh/kolien sú náročným signálom na vysvetlenie. Môžu znamenať striedanie pocitov otvorenosti, uzavretosti či nezáujmu, alebo zmenu pozornosti od jednej osoby na druhú. Pokiaľ je jedinec príliš neposedný je to znakom nervozity či nedočkavosti. Počas dlhodobého sedenia je to jednoducho prejavom vytvárania si komfortnejšieho spôsobu sedenia. Viď. koláž nižšie ( fotky idú v poradí podľa slovosledu). 

Gestá počas státia

Keď stojíme s nohami od seba (viac zaužívaný postoj u mužov) znamená to byť pripravený na určitý výkon, napr. pracovný, športový, alebo pred bojom, taktiež to znamená dominantnosť, alebo obranu seba či niekoho/niečoho iného. Nohy pri sebe sú zaužívané pre mužov aj ženy a v mnohých kultúrach naznačujú úctu, pozornosť a formálnosť. Prekrížené nohy v stoji znamenajú defenzívu, hoci ak ľudia stoja príliš dlho je to taktiež zaužívaným zvykom pre lepší komfort. Viď. koláž nižšie ( fotky idú v poradí podľa zvýraznených slov). 

Gestá chodidiel

V smere v ktorom smerujú chodidlá spolu s kolenami je dobrým indikátorom záujmu. Ak chodidlá osoby smerujú zreteľne iným smerom osoba, s ktorou sa rozprávate s najväčšou pravdepodobnosťou chce od vás odísť preč !! Jedna noha viac vpredu oproti druhej – Symbolicky to znamená pohnúť sa krok dopredu.  V stoji je to prejavom záujmu prípadne príťažlivosti (pokiaľ chodidlo smeruje k vám). Krúženie nohami počas sedenia- znamená nepohodlie , znudenosť a túžbu odísť z daného miesta. Pokiaľ sedíme dlho je to prejavom potreby fyzického pohybu, tzn. nemusí to znamenať iba nepohodlie, ale v tomto prípade skôr  znudenosť a nezáujem. Hranie sa s obuvou či jej uvoľňovanie alebo vyzúvanie – je prejavom pohodlia, uvoľnenia, najnovšie je to aj prejavom flirtovania (viac u žien ako u mužov). Avšak u detí je to aj prejavom nepozornosti na zadanú úlohu. Viď. koláž nižšie ( fotky idú v poradí podľa zvýraznených slov).    

 

Nezistíte všetko na základe výrazu tváre

Tvár nie je vždy vhodným kľúčom skutočného odhalenia ako sa niekto cíti. Zatiaľ čo deti sú vo výrazoch tváre veľmi expresívne – a preto relatívne ľahké na čítanie reči tela, po dovŕšení dospelosti sa naučia skrývať svoje emócie. To však nezmenná, že všetci okolo nás konštantne klamú. Maskovanie emócií je nevyhnutným inštinktom pre prežitie už oddávna. Diplomacia, empatia a taktnosť sú dôležitými vlastnosťami, ktoré nám pomáhajú budovať efektívne a udržateľné vzťahy vo všetkých smeroch života. Úprimne, väčšina z nás je expertmi v pretvarovaných úsmevoch, prejavoch záujmu, či  znepokojenia kvôli inej osobe alebo udalosti. Analýza výrazu tváre je zvyčajne najmenej vhodným miestom, kde začať, pokiaľ chcete vedieť, čo si niekto skutočne myslí a cíti. Viď. fotka dieťaťa zobrazovaného smútok nižšie.  

                 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?