5 druhov prejavov lásky, ktoré používame.

Autor: Michal Lendvorsky | 25.7.2016 o 10:00 | Karma článku: 4,98 | Prečítané:  1722x

Stalo sa vám, že ste lásku dávali, no nebola vám opätovaná ? Možno dotyčná osoba preferuje odlišný “jazyk lásky“ ako vy.   

5 druhov prejavov lásky objavil Dr. Gary Chapman, ktorý hovoril o tom, že to zahŕňa nie len to, ako vyjadrujeme lásku, ale aj to akým spôsobom sa cítime byť milovanými a dostatočne oceňovaní inými. Čo vynašiel bolo to, že veľa romantických partnerov, priateľov, či kolegov malo pocit, že lásku dáva, no naspať sa im nevracia. Teda dané prejavy lásky druhá strana až tak nevnímala. Tzn. ten, kto dával lásku necítil spätnú reakciu. Dr. Gary Chapman si uvedomil, že ľudia rozlične vnímajú jednotlivé prejavy lásky. Upozorňujem, že tieto prejavy “lásky“ sa nenachádzajú len v romantických vzťahoch, ale aj medzi priateľmi, kamarátmi, či rodinnými príslušníkmi. Taktiež vzhľadom na rozličné väzby medzi ľuďmi, vnímame potrebu prejavov lásky rozdielne, teda u kamarátov hľadáme iný prejav lásky ako u partnerky. U rodičov máme zase iné potreby ako u kamarátov. 

1. Kvalitne strávený čas (prítomnosť) – Prejavuje sa tým, že chcete s niekým stráviť čas, ísť na spoločný výlet alebo večeru. Keď ste s niekým, dôležitá je nielen fyzická prítomnosť, ale aj duševná. Fyzická prítomnosť je, keď sedíte spolu v reštaurácií, no každý si číta svoj časopis, či pozerá do svojho mobilného zariadenia. Jednoducho sedíte spolu v jednej miestnosti, no každý robí niečo iné. Duševná prítomnosť je, keď sa aktívne venujete jeden druhému – rozprávate sa, robíte spoločne nejaké športové aktivity, teda reálne vnímate jeden druhého. To je kvalitne strávený čas. Ľudom, pre ktorých je dôležitá táto potreba sa najlepšie zavďačíte tým, že si pre nich nájdete extra čas. Tak sa cítia milovaní a ocenení.  Príklad – niekomu ste kúpili drahý darček alebo darček, ktorý ste dlho vyberali, no zdalo sa vám, že si to až tak druhá strana necení, no pritom máte skvelý vzťah? Môže sa stať, že jeho prejav lásky je vnímaný v iných prejavoch lásky ako ten váš. Napr. starým rodičom sa často zavďačíte najviac tým, že ich prídete pozrieť, resp. strávite s nimi svoj čas. Dôležité je uvedomiť si aj to, že pokiaľ je pre niekoho naozaj dôležitý kvalitný čas (často vás volá von), tak sa veľakrát stáva, že automaticky predpokladá že daný prejav lásky je pre vás rovnako hodnotný ako pre neho, čo samozrejme nemusí byť vždy pravda (pre istotu, ale upozorňujem – pokiaľ niekoho voláte konštantne von a dotyčná osoba skoro vždy “nemá čas “ resp. vždy si nájde výhovorku, s najväčšou pravdepodobnosťou o vás nemá vysoký záujem). Ženy tomu rozumejú na rozdiel od niektorých mužov.   

     

2. Dotyk – Neznamená to iba intímne dotyky, ale aj objatie, pohladenie, potľapkanie po pleci a ďalšie. Spadá sem aj maznanie, ležanie či sedenie blízko seba tak, že sa navzájom dotýkate, držanie sa za ruky, atď. Príklad - pokiaľ je vaša partnerka jedna z tých, pre ktorú je fyzický kontakt veľmi dôležitý, uistite sa že jej túto potrebu opätujete.

 

3. Dar – Nemusí to byť veľký dar. Sú to aj rôzne drobnosti, napr. keď vám z výletu niekto prinesie nejakú drobnosť. Sú to vaše obľúbene cukríky, sladkosti, rôzne farebné papiere, resp. čokoľvek iné. Pokiaľ je vaša partnerka z tích, ktorá vám rada kupuje rôzne drobnosti nezabudnite jej to oplatiť rovnakým “jazykom lásky“. Napr. deti sú väčšinou tie, ktoré veľmi potešíte darom a prekvapením. 

 

 

4. Služba (pre niekoho niečo spraviť) – Keď niekomu ochotne pomôžete alebo spravíte pre niekoho niečo, resp. spravíte niečo navyše. Napr. pokiaľ vás rodičia požiadajú o pomoc a vy im nepomôžete, tak sa nahnevajú .To v ich vnútri (pokiaľ je to dlhodobá záležitosť) môže začať vytrváva pocit, že si ich až tak nevážite. Do kategórie služby spadajú aj drobnosti, ako ísť vyniesť odpadky, pomôcť niekomu s domácou úlohou, isť za niekoho do obchodu a ďalšie. Sú ľudia, ktorí vám ochotne pomôžu kedykoľvek. Sú však iní, ktorí aj keď vás majú skutočne radi pomáhajú všeobecne menej, pretože to nie je v ich povahe. Niekedy to súvisí aj so zlými predošlými skúsenosťami, výchovou, prostredím, v ktorom sa nachádzajú a inými faktormi.     

5. Ústne/písomne – Niekto kto potrebuje počuť častejšie, napr. ľúbim ťa. Potrebuje pochváliť za to, čo spravil alebo potrebuje počuť častejšie komplimenty.

 

 

Ako rozoznať, ktoré potreby, kto preferuje?

Tie, ktoré sú z daných prejavov lásky pre vás dôležité si viete zanalyzovať na základe spomínaného rozdelenia . U ostatných zistíte ich potreby, buď keď sa ich na to priamo spýtate, alebo vás o to požiadajú (napr. poď ku mne a objím ma). Pokiaľ sa na niečo sťažujú, že im to chýba, tak to je presne to, čo potrebujú. Ak vám niekto povie – prial by som si, aby si mi viac pomáhal okolo domu, tak to v tom prípade bude potreba služby. Priala by som si, aby si mi hovoril častejšie, že ma ľúbiš, tak to bude nedostatok prejavu lásky ústnym/písomným spôsobom. Chcem, aby sme sa držali za ruky, teda zrejmá preferencia dotyku. Tak málo sme spolu alebo skoro vôbec sa mi nevenuješ teda nedostatok kvalitne stráveného času / nedostatok vašej prítomnosti. Jednoducho nato načo sa sťažujú je to, čo im skutočne chýba. Každý z týchto prejavov lásky v istej miere používame, no záleží aj o aký druh vzťahu ide – teda váš dobrý kamarát z posilňovne sa pravdepodobne nebude sťažovať na nedostatok dotykov. Pokiaľ viete rozoznať potreby jednotlivých prejavov lásky, viete druhej strane poskytnúť to, čo potrebujú, a preto vás budú mať ešte radšej. Dávate im to najavo ich “jazykom lásky“ a teda im ukazujete, ako si ich skutočne  ceníte.

Na Facebooku nájdete našu tvorbu na stránke - Veda o ľuďoch - dnes. Odkaz na stránku https://www.facebook.com/Veda-o-%C4%BEu%C4%8Foch-Dnes-1248958465120917/?fref=ts 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?