Ako sa vysporiadať zo strachom.

Autor: Michal Lendvorsky | 8.8.2016 o 8:00 | Karma článku: 2,26 | Prečítané:  631x

Ako prekonať strach? Možno ste to už počuli aj vy. To všetko je vytvorené vo vašej hlave. No, čo ak sa dá využiť strach tak, aby vám viac služil a posúval vás vopred  namiesto toho ako  vás obmedzoval. Viac sa dočítate v článku. 

Nevyjednávajte z vašou mysľou. Začnite ju riadiť na základe toho, čo skutočne chcete. Použite váš  mozog vo svoj prospech (využite váš strach), namiesto toho, aby váš mozog používal vás (hovorí vám čoho sa bojíte/obmedzuje vás). 

Ako sa vysporiadať zo strachom? 

Najľahší spôsob je začať sa báť toho, že prestanete vykonávať určité činnosti, ktoré by ste inak vykonávali. Uspokojíte sa zo životom, ktorý je priemerný a vzdialený od toho, čo si skutočne zaslúžite a po čom túžite(napr. bojíte sa začať podnikať, ísť do novej školy, zobrať pracovnú ponuku z inej krajiny, aj keď vás to láka). Nespoznáte, zážitky ktoré by ste v inom prípade zažili. Raz si možno položíte otázku typu : čo by sa stalo/zmenilo ak by som sa vtedy rozhodla spraviť... .
Dôležité je uvedomiť si, že každý musí niekedy riešiť problém nazývaný strach. Každý z nás sa niekedy vyskytne v situácií, keď sa bojí. Kto tvrdí opak klame. Je to prirodzená súčasť ľudskej mysle. No nie je to o tom, že sa prestanete báť. Strach je ľudská emócia, ktorá nám má hlavne slúžiť ako ochrana a varovný signál, že sa niečo môže stať a máme si dávať pozor.

Je potrebné sa začať trénovať a povedať si: bojím sa, ale aj tak to spravím. Nemusím sa zbaviť strachu, musím s ním pracovať a použiť jeho energiu v môj prospech. Keď vás bude čakať určité rozhodnutie aplikujte test, tzv. hojdacie kreslo. Predstavte si: keď raz budete starý sedieť vo vašom hojdacom kresle a začnete si spomínať na vaše úžasné zážitky.  Jednoducho budete chcieť mať pocit, že ste váš život žili podľa vašich predstáv a nie na základe niekoho iného alebo na základe toho, že vám niekto povedal, čo ako má byť, či na základe toto, že ste niečo nespravili alebo nedokončili, lebo ste sa báli a pochybovali o sebe. 

Ja sa bojím všeobecne výšok. No nenechal som môj strach, aby ma využíval a obmedzil v mojich zážitkoch. Aj keď sa veľmi bojím výšok bol som na mrakodrapoch, Eiffelovej veži, veľakrát som letel lietadlom a naposledy som letel na ostrov, ktorý má jednu z najmenších pristávacích dráh. Absolvoval som parasailing (niečo ako paragliding na vode), kde som mal nádherný výhľad na okolie Key west  (najjužnejší cíp v USA)  – Florida. Bol som v zábavnom parku Six flags v USA, kde som vyskúšal rôzne horské dráhy. Bol som na opičej dráhe na Hondurase, kde bol úžasný výhľad na džungľu. Jednoducho som nenechal môj strach, aby ma pripravil o moje zážitky. Proste som išiel do toho a viete čo? Ak by som to neskúsil teraz by som to ľutoval. Ďalší príklad sa týka školy. Vždy mi nešla až tak matematika. Avšak na vysokej škole ma z nej čakala skúška, ktorú som musel spraviť. Vedel som, že tento predmet bude pre mňa “ťažký oriešok“. Prvé termíny, čo som mal som nespravil. No namiesto toho, aby som to vzdal som môj strach (že to nespravím) použil v moju výhodu. Použil som ho ako motiváciu, aby som tú skúšku spravil. Začal som chodiť na doučovanie a venoval som sa tomu viac ako ktorémukoľvek predmetu predtým. Nakoniec som tú skúšku spravil. 

No, čo ak sa nikdy nenaučíte premôcť váš strach? 

Vaše odpovede typu: nemám čas. Nemám na to peniaze. Neviem či to zvládnem. Neovládnem môj strach. Neviem či mám ísť cestovať, atď.

Nuž tak potom nikdy napríklad nebudete vedieť, aký to je pocit a aké je to skvelé vidieť najjužnejší cíp v USA ako na dlani. Nebudete vidieť džungľu v Hondurase. Pokiaľ nebudete letieť neuvidíte rôzne miesta na zemi. Nakoniec, keď budete starý sedieť vo svojom hojdacom kresle a začnete spomínať na vaše spomienky, zistíte o aké zážitky ste prišli kvôli vášmu strachu z niečoho. Zistíte, o čo všetko ste prišli a nezistíte, čo všetko ste mohli mať keby … .Preto najlepší spôsob, ako prekonať strach je spraviť to aj tak. Nemusíte sa cítiť komfortne nato, aby ste spravili určité veci. Je to iba ilúzia. Premôžte sa. Napríklad vojaci, či naozaj úspešní ľudia majú vytrénovaný mozog tak, že keď si povedia idem do toho, tak to skutočne spravia. Nenáleží na tom, či je to v danom momente nepríjemné, napr.  či je mi zle, je to príliš vysoko, necítim sa nato,  vyzerá to odporne, atď. Je mi to jedno. Spravím to. Pokiaľ si takto nastavíte myseľ budete pociťovať viac slobody, ako väčšina ľudí!   

 „ Čoho sa bojíš to priťahuješ, ale ak sa voči tomu postavíš tak to zmizne.“

Na Facebooku nájdete našu tvorbu na stránke - Veda o ľuďoch - dnes. Odkaz na stránku https://www.facebook.com/Veda-o-%C4%BEu%C4%8Foch-Dnes-1248958465120917/?fref=ts

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Golfista, ktorý sa vzoprel Mečiarovi (profil Františka Gauliedera)

Minulý rok uplynulo 20 rokov odvtedy, ako parlament protiprávne zbavil Františka Gauliedera mandátu. Exposlanec v sobotu nadránom zomrel.

PLUS

Bezdomovec, ktorý pil drahé víno a 42-krát daroval krv

Štefan Karner žil osem rokov na ulici. Netradične.

NITRA

Bývalého poslanca parlamentu Gauliedera našli mŕtveho

Príčiny smrti vyšetruje polícia.


Už ste čítali?